Home
GGJ Archives 2009-2012

berk444

berk444's picture

Profile

Berk Eserol

Merhaba,
Öncelikle, Türkiye'de oyun geliştirme kültürünü ve heyecanını oluşturmak için gösterdiğiniz azimden dolayı, hayatı boyunca yabancıların yaptıkları oyunları oynayıp, bir gün Türkiye'de de böyle oyunlar yapılabileceğini hayal eden herkes adına teşekkür ediyorum.

Ben, Odtü Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim ve çoğu bilgisayarla ilgili insan gibi ben de çocukluğumda oynadığım oyunların nasıl yapıldığını merak ederek bu dünyaya adım attım. Fakat, Türkiye şartlarında, içlerindeki heyecanı bastırıp, daha oturmuş bir sektörde, daha fazla para kazanarak, daha rahat bir hayat yaşayabileceklerini farketmiş çoğu meslektaşımın aksine, ben hala oyun yapmakla ilgili hayaller kuruyorum.

Geçen yıl, Atom'da Game Jam etkinliğinin yapılacağını ilk öğrendiğimde kesinlikle orda bulunmam gerektiğini düşündüm ve IEEE Odtü Öğrenci Kolu bünyesindeki diğer arkadaşlarla beraber Türkiye'deki ilk GGJ etkinliğinin organizasyonunda ufak da olsa bir katkım oldu (kasa taşıdım, kablo bantladım). Sadece, çoğu kişinin gereksiz olarak gördüğü, oyunlar için toplanmış onlarca kişiyle aynı ortamda bulunmak bile benim için çok önemliydi.

Bu sene de kesinlikle orada olmaya çalışacağım. Belki, şanslıysam, katılımcı olarak. Olmadı ziyaretçi olarak. En olmadı binanın pencerelerinden içeri bakmaya çalışarak.

Katılım başvurusu açısından yararlı olabileceğim alanları paylaşmam gerekirse:

1)Oyun tasarımı konusuyla yakından ilgiliyim. Özellikle lise yıllarımda uzun süreli bir DM'lik kariyerim olmuştu. Bir kaç dakikalık bir oyunda ne kadar gösterebilirim bilmiyorum ama; harita, yaratık ya da karakter tasarlamanın yanında, oyun kuralları belirleyebilme ve ortaya çıkan şeyin hakikaten zevkli mi sıkıcı mı yoksa alakasız mı olduğunu hissedebilme kabiliyetim olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yine lisede tasarladığım, frp öğeleri içeren bir çeşit Risk benzeri, özgün haritaları olan bir oyunu 1 yıl oynamıştık. Başka bir örnek de, geçen sene Ozan Şener ve diğer IEEE CS üyeleriyle Atom'a gelip Save Earth Game yarışması için kısa sürede bir oyun tasarlayıp sunumunu yapmıştık. (Daha sonra o yarışmaya ne oldu hiç kimsenin bir fikri yok zannedersem.) Bu sene de Odtü'de Computer Club bünyesinde, yeni gelenlerle, Python öğrenme bahanesiyle, oyun tasarımı üzerine de çalışıyoruz. An itibariyle açık kaynak kodlu bir tower defence oyununu daha iyi hale getirmeye uğraşıyoruz.

2)Programlama kısmında, bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin genel olarak sahip olduğu becerilere ben de sahibim. Ortanın üstü bir seviyede C/C++ ve Java biliyorum. Orta seviyede de C# ve Python. Biraz low-level programlamaya ve algoritma geliştirmeye de ilgim var. Bu sayade belki etkinlik sırasında gerekli olursa kod optimizasyonu da yapabileceğimi düşünüyorum.

3)Son olarak da GGJ için gerekli olan, kolay uyum sağlayabilme, grupla çalışabilme, hemen tanışıp kaynaşabilme özelliklerimin olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, kolay kolay acıkmama, uyumama, bilgisayar başında aralıksız 16 saat oturabilme, gibi günlük hayatta gereksiz ama GGJ için kilit vasıflarım da yok değil.

Daha nice Game Jam'ler dileğiyle...

Memberships
IGDA member: 
not a member
EGDF Member: 
not a meber
ACM member: 
not a member
IEEE member: 
not a member


History

Member for
11 years 2 weeks

Related content

Game Project 2010

Follow

All rights reserved 2012-2013, Global Game Jam