Home
GGJ Archives 2009-2012

Temel Sorular

enesdeitjpptcn

Bu Site Kime Aittir?

Bu site, Global Game Jam’e ait web sitesidir. Kişileri dünyadaki bireysel game jamler hakkında bilgilendirmek, iş birliği içinde olmak ve gelecek olan etkinliklerin heyecanını paylaşmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda GGJ katılımcılarının GGJ etkinlikleri için geliştirdikleri oyunların yüklenmeleri, güncellenmeleri ve arşivde saklanmaları için de kullanılmaktadır. Game Jam etkinliğinde yer almak isterseniz, kendinize bir kullanıcı hesabı oluşturmalı ve onu bir Jam alanı ile ilişkilendirmelisiniz – online kayıtlar 15 Kasım’dan itibaren alınmaya başlanacaktır. Eğer bir Jam alanı yöneticisiyseniz (alan kayıtları genelde Ekim ayından itibaren alınmaya başlanır), kullanıcı hesabınız ve izlemeniz gereken adımlar size GGJ organizatörleri tarafından email yolu ile ulaştırılacaktır.


Global Game Jam Ne Zaman Gerçekleşecek?

GGJ, yıllık bir etkinliktir. GGJ 2012, 27 Ocak 2012 tarihinde yerel saatinize gore 17:00’da başlayacak ve 29 Ocak 2012 tarihine kadar 48 saat süreyle devam edecektir.


Game Jam Nedir?

Amaç, bir araya gelerek bir video oyunu ya da kutu ve kağıt oyunları gibi dijital olmayan bir oyun geliştirmektir. Katılımcılar, oyun endüstrisinin ilerlemesine yardımcı olacak yeni fikirler barındırmalarını umut ettiğimiz oyun tasarımlarını hızla geliştirmektedirler. Herkes ortak bir tema ve eşit kısıtlayıcı koşulları paylaşır. Katılımcılardan, önceden belirlenmiş bir zaman diliminde (en fazla 48 saat) baştan sona bir oyun geliştirmeleri istenmektedir. Zaman kısıtıyla; küçük ama yenilikçi ve deneysel oyunlarla sonuçlanabilecek yaratıcı düşüncenin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.


Global Game Jam Nedir?

GGJ, çevrenizdeki yetenekli kişileri bir araya getiren bir etkinliktir. Yeteneklerinizin sınırlarını keşfedebileceğiniz ve alışılagelmiş çalışma yöntemlerinize meydan okuyabileceğiniz eşi bulunmaz bir fırsattır. Katılımcılar tüm dünyadaki diğer geliştiricilerle eş zamanlı olarak çalışmaktadır; tüm katılımcılar ortak bir tema üzerine yoğunlaşır ve 48 saat içinde oyunlarını geliştirirler. Biz her zaman jam sonrasında da üzerinde çalışmaya devam edebileceğiniz, deneysel ön ürünlerin ortaya çıkmasını ümit ederiz. Daha önceki Game Jam’lerde geliştirilen pek çok oyun daha sonra bütünüyle tamamlanmış oyunlara dönüşmüştür. GGJ açık kaynaktır, donanım ve yazılım bağımsızdır ve tüm projeler Creative Commons lisansı altındadır. Tüm katılımcıları mantık çerçevesinde sınırlarını zorlamaya ve yeni fikirler bulmaya teşvik etmekteyiz. Aynı zamanda tüm katılımcıların sağlıklarını korumaları adına yemek yemeyi ve uyumayı asla ihmal etmemelerini önemle tavsiye etmekteyiz.


GGJ’ye Daha Önceden Oluşturulmuş Bir Takımla mı Gelmeliyim?

Hayır, Jam’e bir takımla birlikte gelmeyin. Herkesin düşünmek ve bir fikir bulmak için zamanı olacaktır. Takdir ettiğiniz yeni arkadaşlarla iş birliği yapın.


GGJ’ye Katılmak için Özel Yeteneklerim Olmalı mı?

Bilgisayar yetkinliklerine sahip olmanız yararınıza olacak olsa da, kodlama deneyimi gerekmemektedir. Tasarımcılar, geliştiriciler, sanatçılar, herkes; bir oyun geliştirilmesi doğrultusunda ellerinden geleni denemek için GGJ’ye katılabilir.


GGJ Yalnızca Profesyoneller için midir?

Hayır, herkes katılabilir.


Bir Jam Alanına Ev Sahipliği Yapmak için Neler Gereklidir?

Katılımcıların rahatça yerleşebilecekleri kadar fiziksel alan (etkinliğinizin hangi büyüklük ya da küçüklükte olacağına siz karar verebilirsiniz)
1. Tüm katılımcılar için güvenilir internet bağlantısı (kablolu ya da kablosuz olabilir)
2. Genel oyun geliştirme araçlarına erişim ve/veya yazılım indirme ve yükleme olanağı
3. Olası bilgisayar ya da internet bağlantısı problemlerine karşın yerel IT desteği
4. Etkinliği koordine etmesi için en az bir resmi organizatör **
5. Sağlanan tüm alan ve bilişim kaynaklarına GGJ hafta sonu boyunca kesintisiz erişim
6. Kahve, içecek ve yemek erişiminde kolaylık
7. Jam’in sonlanacağı Pazar günü Jam sonrası sunumlarını gerçekleştirmek için bir oditoryum (isteğe bağlı)
8. Güvenlik (kişisel eşyaların çalınmasına karşın koruma)
* Biz, alanınızın 48 saat boyunca açık olmasını tercih ederiz fakat bunu sağlayamayan alanları da kabul edebiliriz –- ancak unutmayın ki bu, katılımcılarınızın oyunlarını geliştirebilmeleri için daha az zaman demektir.
** Organizatör, tüm email yazışmalarında aktif olarak yer almalı, basecamp yazılımına katılmalı (GGJ proje yönetimi yazılımı) ve tüm teslim tarihlerine uymalıdır.
GGJ, yerel etkinliğinizi düzenlemeniz için gerekli araçları, Global Game Jam öncesi ve sırasında aktif yol gösterimi, GGJ sitesinde projelerinizin yerel ve uluslararası tanıtımını yapabileceğiniz bir web sayfası sağlamak gibi, size sağlayacaktır. Bir Jam alanına ev sahipliği yapmakla ilgili detaylı bilgi için the manual (el kitabı) dökümanına göz atabilirsiniz.


Neden GGJ Genellikle Üniversitelerde Gerçekleştirilmektedir?

Okulların, genelde stüdyolarda rastlanamayacak genişlikte laboratuvar ve fiziksel alanlara erişimi bulunmaktadır. Eğitim kurumları aynı zamanda en iyi internet ağı erişimine de sahiptirler. Ancak alan türleri bakımından ayrıcalıklı herhangi bir organizasyon yoktur. Şirketler, oyun toplulukları, çevresel toplantılar ve diğer tüm alan türleri etkinliğe katılabilir.


GGJ’nin Örnek Bir Gün Programı Nasıldır?

1. Gün - Başlangıç
Gereklilikler:
* Kayıtlar
* Konuşmalar
* Grupların Oluşturulması

14.00-19.00: Kayıtlar
14.00-15.00: Teknik/Tasarım Konuşmaları
15.00-16.00: Teknik/Tasarım Konuşmaları
17.00-18.00: Duyurular ve Açılış Konuşması
18.00 -?: Grupların Oluşturulması
Sosyal Kaynaşma Egzersizleri
Ana Hatların Belirlenmesi
Grupların Oluşturulması

2. Gün - Çalışma
Gereklilikler:

09.00-10.00: Kahvaltı
11:00 Bir Kullanıcı Profili ve Oyun Sayfası Oluşturmak için Bitiş Zamanı
13.00-14.00: Öğle Yemeği
19.00-20.00: Akşam Yemeği

3. Gün - Çalışma
Gereklilikler:

09.00-10.00: Kahvaltı
13.00-14.00: Öğle Yemeği
15.00-16.30: Oyunları Teslim Etmek için Son Saat 15:00
16.30-19.00: Sunumlar – Her Takımın Kısa Bir Gösteri için 10 Dakikası Vardır


Siteye Nasıl Giriş Yapabilirim?

Siteye bireysel olarak kayıt olabilirsiniz. Kayıtlar normalde 15 Kasım’dan itibaren kabul edilmeye başlanır. Ana sayfanın üst kısmından, “yeni bir kullanıcı hesabı oluştur” bağlantısını seçtikten sonra sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz istenecektir. Kullanıcı hesabı bireyseldir ve her GGJ katılımcısının bir kullanıcı hesabının bulunması gerekmektedir. Email yoluyla onay aldıktan sonra, GGJ web sitesine giriş yapabilirsiniz.


Sisteme Alan ve Tam Ad Bilgilerimi Nasıl Tanıtabilirim?

Her kullanıcı, kendi hesap sayfasından erişilebilir olan profil bilgilerini doldurmalıdır. Profil, size tam ad bilginizi sorar ve alan bilginizi seçmeniz için açılabilir bir menü sunar. Bunlara ek olarak dilerseniz kendiniz hakkında kısa bir biyografi de yazabilirsiniz.


Jam Alanım Profilimdeki Alanlar Arasında Görünmüyor!

Alanlar, ilgili organizatörler tarafından oluşturulur. Yerel alan organizatörünüzle iletişime geçerek ondan alanı oluşturmasını isteyin. Alan sistemde oluşturulduğunda, profilinizi doldurabilir ve bu alanı seçebilirsiniz.


Alan Organizatörüyüm, Alanımı Nasıl Kayıt Ettirebilirim?

Alan kayıtları Ekim ortasından itibaren kabul edilmeye başlanır, bu zamana kadar hazırlık olarak the manual (el kitabı) dökümanını okumak isteyebilirsiniz.
Alan kayıtları açıldığında, alanınızı listelemek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

1) http://globalgamejam.org sitesine gidin ve yeni bir hesap oluşturun – şifreniz email yoluyla size gönderilecektir.
2) Emailinizi aldığınızda sayfaya giriş yapın ve “Jam Alanı için Başvur” bağlantısını tıklayın.
3) Yönergeleri takip edin – “Jam Alanı” başlığı için, şehir ya da ülke adı gibi coğrafi isimler tercih etmeyin. Şehir ve ülkenizi belirteceğiniz başka bir alan bulunmaktadır.
4) Jam Alanı için başvuru formunu doldurduğunuzda, başvurunuz değerlendirilecek ve en geç 48 saat içinde sonuçlandırılacaktır. Bunun amacı, aynı alan için birden fazla tanımlama yapılmasını engellemek ve kullanıcıların uygun olmayan koşullardaki alanları Jam alanı olarak tanımlamalarını önlemektir. Ortaklık ve iş birliğini her zaman destekliyoruz ve bu nedenle tek bir şehirde dört alan tanımlamasından kaçınmaya çalışıyoruz. Eğer şehrinizde bir alanın daha önceden tanımlandığını görürseniz, bizimle iletişime geçin; biz sizin diğer alan ile iş birliği yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Buna rağmen, pek çok büyük şehirde birden fazla alanın tanımlanabilmekte olduğunu da belirtmek isteriz. Onaylanmış Jam alanlarının listesini, sayfanın üst kısmında bulunan ve sizi http://globalgamejam.org/Locations sayfasına yönlendirecek olan “Alanlar” bağlantısını tıklayarak görebilirsiniz.
5) Jam alanınız onaylandıktan sonra, kullanıcı hesabı sayfanıza gidin ve bir profil oluşturun (“kullanıcı hesabım” → güncelle kısmından) ve Jam alanını belirtin. Daha sonra tüm yerel katılımcılarınızı kullanıcı hesabı ve profil oluşturmaları için yönlendirebilirsiniz.
6) Alanınız yayınlandığında, web sitemizde yer alan büyük flash haritasına ekleyeceğiz.
7) Bir alan sayfası oluşturmak isterseniz, bu sayfayı kendi GGJ sayfanıza bağlantılandırabilir ya da başvuru gibi işlemler için direkt olarak GGJ web sitesini kullanabilirsiniz. Katılımcı kayıtlarının genellikle 15 Kasım’a kadar açılmadığını unutmayın.
8) Alanınız, yaptığınız hazırlıklar ya da organize ettiğiniz diğer güzel şeylerle ilgili blog tutmanızı öneririz. Bazı ev sahipleri teknik konuşmalar yapmaktadırlar, siz de soru cevap seansları düzenleyebilirsiniz, her ne organize etmek isterseniz isteyin, portal iş birliği için daima hazırdır. Tweet atmak isterseniz; #ggj ya da #ggj12 gibi etiketler kullandığınızda mesajlarınız otomatik olarak ana sayfamızdaki twitter beslemesinde yer alacaktır.


Alan Organizatörüyüm Ancak Alanım Halihazırda GGJ Web Sitesinde Yer Alıyor. Nasıl Erişim Sağlayabilirim?

Eğer the locations page (alanlar) sayfasında halihazırda yer alan bir alan varsa, site organizatörüyle iletişime geçin ve nasıl yardım edebileceğinizi ya da sürece nasıl dahil olabileceğinizi öğrenin. Alanınız Global Game Jam 2009, 2010, ya da 2011’de yer almış olsa dahi, sıfırdan yeni bir 2012 Jam alanı oluşturulmalıdır. Alan kayıtları normalde Ekimde açılmaktadır.


Alan Organizatörüyüm, Takım Kullanıcı Hesaplarını Nasıl Oluşturabilirim?

GGJ 2012’de takım kullanıcı hesabı bulunmamaktadır. Yalnızca alan ve oyun projeleriyle ilişkilendirilecek olan bireysel kullanıcı hesapları bulunacaktır.


GGJ Sırasında Geliştirilen Oyunların Telif Hakları Kime Aittir?

Takımlar ve oyun geliştiricileri, oyunlarının tüm fikir haklarının sahibidirler. Ancak Global Game Jam, uygun gördüğü oyunları gösterim amaçlı kullanabilir. Tüm oyunlar, GGJ etkinliği kapanışına yaklaşıldığında (Pazar günü) oldukları haliyle mutlaka siteye yüklenmelidir. Eğer takım ya da oyun geliştiricileri, daha sonra oyunlarının güncellenmiş sürümlerini de siteye yüklemek isterlerse, bunu destekliyor ve web arşivimizde saklıyoruz. GGJ’ye katılan tüm katılımcı ve oyunlar, Creative Commons, share, alter, no sell license lisansındaki maddeleri kabul etmiş sayılırlar.

Ayrıca bkz: License and Distribution Agreement.


Global Game Jam’e Katılım için Bir Son Tarih Var mı?

Alan kayıtları normalde Ekim ayında açılır ve biz tüm alanların 15 Kasım’a kadar kayıt olmuş olmalarını öneririz. Bu tarihten sonra kayıt olmak daha zor olabilir çünkü bir jam düzenlemek için gerçekleştirilmesi gereken pek çok ön hazırlık bulunmaktadır ve bu nedenle biz mümkün olduğunca erken plan yapmaya başlamanız gerektiğini düşünüyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen geçmişte bir haftadan daha az bir zamanda organize olabilen alanlara da tanıklık ettik.


Yükümlülük

Bir IGDA girişimi olarak Global Game Jam, her şeyi mümkün olduğunca basite indirgeme amacı etrafında, olabildiğince eğlenceli ve iş birlikçi olmalıdır. GGJ’ye katılan tüm alanlara planlama, rehberlik ve yardım desteği sağlamaktayız. Temel bir kural olarak, hiçbir takım ya da geliştiricinin diğerlerinin fikir haklarına saldırıda bulunmamasını bekler, aksi durumda oluşturulan her şeyin kamu malı olacağını belirtiriz. Tüm katılımcılar, herhangi bir kayıp ya da zarar durumunda Global Game Jam’e katılımları dolayısıyla kimseyi sorumlu tutmayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.

IGDA ve Global Game Jam, herhangi bir katılımcının katılım hakkını geçerli bir neden göstererek ya da göstermeksizin, herhangi bir zamanda engelleme hakkını saklı tutar. Bu süre, game jam başlangıcından sonrasını da kapsamaktadır.

ODTÜ Oyun Teknolojileri bölümü tarafından tercüme edilmiştir.

Follow

All rights reserved 2012-2013, Global Game Jam